به گزارش خبرنگار پیام طبیعت سرپرست اداره استعدادیابی و بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از تخصیص ۴۶۷.۸ هکتار زمین از اراضی ملی و دولتی استان برای اجرای  طرح‌های مجتمع‌های کشاورزی به مدیریت امور اراضی و شرکت شهرک‌های کشاورزی  استان خبر داد.

ایمان اسکندری‌نژاد افزود: از این ۳۱۷.۵ هکتار از اراضی برای احداث پنج مجتمع گلخانه‌ای و ۱۵۰.۳ هکتار نیز برای احداث سه مجتمع‌ دامداری تخصیص و اعلام وضعیت شده است.

وی گفت: مجتمع‌های کشاورزی یک راهکار برای توسعه بخش کشاورزی و افزایش عملکرد در سطح و بهره‌برداری با صرفه اقتصادی بالاست و همچنین جلوگیری از تفکیک اراضی و هدر رفت منابع و هزینه‌ها، کمک به تولید، ایجاد اشتغال و جهش تولید و کاهش هزینه‌های تولید و افزایش راندمان، کاهش میزان مصرف آب و مدیریت بهره‌وری آب است و مراحل تخصیص زمین برای ۲ پرونده دیگر در قالب مجتمع گلخانه‌ای به مساحت ۳۱۳هکتار و مجتمع اسب ۳۱.۱ هکتار در دست بررسی است.

اسکندری‌نژاد افزود: طرح‌های دامداری پراکنده و انفرادی برای منابع طبیعی، اراضی ملی و مرتعی دارای خسارت‌های زیادی بود که با اجرای طرح‌های مجتمع‌های کشاورزی این ضررها و تخریب‌ها کاهش پیدا می‌کند.

به گفته وی، در مجتمع‌های انفرادی تامین زیرساخت‌های خدماتی مورد نیاز از جمله جاده، خطوط انتقال برق و گاز، سبب گسستگی و بر هم خوردن یکپارچگی اراضی مرتعی استان و تخریب و از دست رفتن اراضی در مراتع می‌شد و نظارت بر جلوگیری از ورود دام‌های این دامداری‌ها به مراتع به عنوان یکی از دغدغه‌های این اداره بود.

اسکندری‌نژاد افزود: به منظور حفظ و حراست بهتر از اراضی ملی و مدیریت بهتر این اراضی و جلوگیری از پراکندگی کار با رعایت دستورالعمل‌های صادره و ابلاغی اراضی مورد نیاز برای احداث مجتمع‌ها و شهرک‌های کشاورزی تخصیص داده شد.

وی به شرایط نامطلوب مراتع استان اشاره کرد و گفت: توسعه دامداری صنعتی به جای سنتی و ایجاد اشتغال در مجتمع‌های دامداری و کشاورزی یک ظرفیت برای کاهش وابستگی به مراتع است.

وی اظهار داشت:اجرای طرح تخصیص زمین برای احداث مجتمع دامداری و گلخانه‌ای در سالیان گذشته و سال‌جاری مورد تاکید سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان جهادکشاورزی استان است که با تغییر نگاه مدیریت کشاورزی سنتی به صنعتی در دست اجراست و درخواست‌های واصله به اداره کل منابع طبیعی در اسرع وقت پس از سیر مراحل قانونی با اولویت  احداث مجتمع‌های کشاورزی به مدیریت امور اراضی استان و شرکت شهرک های کشاورزی تخصیص داده شده است.