معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، از اجرای عملیات بیولوژیک در سطح بیش از 1000هکتار از مراتع ییلاقی استان با مشارکت مرتع‌داران خبر داد.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- اسماعیل مختارپور با بیان اینکه عملیات بیولوژیک شامل پروژه‌های بذرپاشی و کپه کاری می باشد، افزود: این عملیات با هدف تقویت پوشش گیاهی، اصلاح و احیای مراتع تخریب‌شده، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش ذخیره آبی خاک، افزایش ظرفیت و تولید علوفه در مراتع شهرستان‌های نور، آمل، سوادکوه و ساری با استفاده از بذرهای مرتعی سازگار با مراتع استان ازجمله علف گندمی، سکاله، علف پشمکی، باریجه، فستوکا، گاوزبان و … که به صورت رایگان از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ساری در اختیار مرتع‌داران قرار گرفت اجرا شده است.

مختارپور تصریح کرد: حدود 450 هکتار از این سطح با استفاده از گونه‌های داروئی و به‌منظور احیاء رویشگاه های گیاهان داروئی اجرا شده است. لازم بذکر است اجرای این با توجه به شرایط آب و هوائی و با مشارکت بهره‌برداران ادامه دارد و قطعاً سطح اجرای آن افزایش خواهد یافت.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، عنوان کرد: قبل از اجرای این عملیات، آموزش‌های لازم در خصوص نحوه صحیح اجرای پروژه‌ها، میزان بذور مورداستفاده و نکات فنی پیش از اجرای پروژه توسط کارشناسان ناظر جهت توجیه بهره‌برداران ارائه شد.

محدوده‌های اجرای این عملیات با مشارکت و همکاری مجریان طرح‌های مرتع‌داری، دهیاران و شوراها به مدت یک تا ۲ سال قرق شده و از ورود هرگونه دام جلوگیری می‌شود.